U.S. Navy szuka nowego śmigłowca dla prezydenta USA

U.S. Navy wystosowała Request for Proposal (RFP) w ramach programu nowego śmigłowca dla prezydenta USA (Presidential Helicopter Replacement Program (VXX)). Propozycje ze strony producentów mają napływać przez najbliższe 90 dni, a przyznanie kontraktu engineering and manufacturing development (EMD) z opcją na produkcję ma nastąpić w połowie roku 2014.

Przetarg będzie prowadzony w pełni otwartej formule tak by jak najlepiej wybrać głównego dostawcę, który będzie w stanie zintegrować wszystkie podsystemy na znajdującej się obecnie w produkcji platformie.

W trakcie fazy EMD zwycięska firma dostarczy sześć maszyn testowych z których cztery staną się śmigłowcami operacyjnymi. Faza produkcyjna ma przynieść 17 maszyn operacyjnych  z czego cztery w LRIP 1, pięć w LRIP 2 i osiem w ramach pełnowymiarowej produkcji. Cała flota ma liczyć 21 śmigłowców.

W chwili obecnej Korpus Piechoty użytkuje jedenaście VH-3D i osiem VH-60N. VH-3D weszły do służby w roku 1974 i 1975, a VH-60 w roku 1980. Pierwotnie zakładano, że śmigłowce będą użytkowane przez 20 lat, ale dzięki sprawnej obsłudze i rygorystycznym przeglądom udaje się utrzymać helikoptery w wysokiej sprawności.

VH-3D

Źródło: NAVAIR

Zdjęcie: NAVAIR