Akcja ratownicza BLMW

62-letni szyper estońskiego kutra rybackiego, u którego wystąpił udar mózgu, został dzisiaj (niedziela, 28 kwietnia) podjęty przez załogę śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda” i przetransportowany do Gdyni. Akcję przeprowadzono 25 mil morskich na północ od Rozewia.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały dzisiaj (niedziela, 28 kwietnia) zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na Bałtyku potrzebuje 62-letni szyper kutra rybackiego Mars-2 (pod banderą Estonii). Ze wstępnych informacji przekazanych w kanale ratowniczym wynikało, że wystąpiły u niego objawy zawału serca. Potrzebna była natychmiastowa interwencja służb ratowniczych, aby estoński rybak jak najszybciej trafił do szpitala. Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej „Anakonda”. Jednocześnie MRCK Gdynia skierowało w rejon akcji jednostkę pływającą „Bryza” z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Śmigłowiec wystartował o godzinie 10:53 z lotniska BLMW w Gdyni Babich Dołach. Po 17 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Załoga „Anakondy” w asyście jednostki MSPiR „Bryza” przystąpiła do operacji podjęcia chorego na pokład śmigłowca. Po szypra zszedł ratownik z załogi śmigłowca. Podjęcie na pokład nastąpiło o godzinie 11:16. W drodze na ląd lekarz pokładowy udzielił choremu pierwszej pomocy medycznej. Podczas lotu przeprowadził wstępną diagnozę medyczną, z której wynikało, że nie był to zawał serca lecz udar mózgu.

O godzinie 11:41 śmigłowiec „Anakonda” wylądował na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, gdzie na chorego czekała karetka pogotowia. Szyper w stanie średniociężkim został przekazany obsadzie karetki i przewieziony do szpitala w Gdyni.

Skład załogi śmigłowca BLMW „Anakonda”:

kpt. mar. pil. Adam SOŁOPA (dowódca załogi)
kpt. mar. pil. Marcin ABŁAŻEWICZ (II pilot)
kpt. mar. lek. Tomasz SIKORA (lekarz pokładowy)
chor. mar. Krzysztof BILECKI (ratownik pokładowy)
st. chor. mar. Paweł STEFAŃSKI (technik pokładowy)

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 529 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 275 osobom.

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl

Zdjęcia: http://www.bl.mw.mil.pl