Pałac w Czempiniu – Z historią w tle…

Czempiń wzmiankowano w źródłach od 1403 roku. Pierwotnie był on miastem prywatnym kolejno w rękach m.in.: Szamotulskich, Bnińskich, Górków i Szołdrskich.
Pałac w Czempiniu znajduje się na terenie wsi Borówko Stare łączące się bezpośrednio z Czempiniem, tuż przy drodze prowadzącej do Śremu. Pierwotnie stał w tym miejscu zamek Stanisława Szołdrskiego. Nowy barokowy pałac powstał z inicjatywy Andrzeja Szołdrskiego ok. 1698-1700, który uległ uszkodzeniu pożarem tuż na początku XVIII wieku. Na lata 1729-39 przypada ukończenie przebudowy obiektu dla kolejnych spadkobierców- Ludwika Szołdrskiego i jego żony Marianny z Unrugów .
Wejście do założenia prowadzi przez bramę połączoną z obszernym dziedzińcem. Piętrowy barokowy pałac oparty na planie prostokąta poprzedza taras otoczony balustradą. Nad portalem wejściowym w owalnym kartuszu umieszczono datę 1739, natomiast herb Łodzia znajduje się w kartuszu na attyce budynku. Tutaj także znajdują się posągi będące personifikacjami czterech stron świata. W fasadzie frontowej część środkowa oraz części boczne zostały wysunięte przed lico pałacu. Na parterze oprócz sieni i sali jadalnej znajdują się pozostałe boczne pomieszczenia. Umieszczona po południowej stronie klatka schodowa prowadzi na paradne piętro, gdzie prestiżową rolę odgrywała dawniej dwukondygnacyjna sala. Jednym z ciekawszych elementów jest zachowany komplet sanitarny w stylu retro: umywalka oraz pisuar ozdobione są gęsto pokrytymi motywami floralnymi o intensywnych kolorach. Od ogrodu na balustradzie balkonu umieszczone są kolejne dwa herby późniejszych właścicieli. Balkon wsparty jest na sześciu kolumnach.
Pałac w Czempiniu otacza krajobrazowy park, w którym od południa znajduje się dawna kaplica pałacowa zbudowana z inicjatywy Feliksa Szołdrskiego w 1782 r. Dziś nosząca wezwanie śś. Apostołów Szymona i Judy, pełni funkcję kaplicy, w której odbywają się nabożeństwa pogrzebowe czempińskiej parafii.

Natalia Biernacka