Zmodernizowany MiG-29 w pierwszym locie

Do pierwszego lotu próbnego doświadczalnego wzbił się dziś z lotniska w Bydgoszczy pierwszy z partii 16 myśliwców MiG-29, których doposażenie w nowe systemy awioniczne zlecił w sierpniu 2011 roku Inspektorat Uzbrojenia. Za sterami maszyny zasiadł podpułkownik pilot Leszek Błach, dowódca Grupy Działań Lotniczych 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Modernizacją odrzutowców przeznaczonych dla 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim zajmują się Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 2 S.A. Do wykonywania lotów próbnych wyznaczonych zostało trzech pilotów doświadczalnych z baz w Mińsku i Malborku. Odbyli oni kilkudniowe szczegółowe przygotowanie do lotów, połączone z treningami w kabinie samolotu. Kierownikami prób są przedstawiciele firmy. Jeden z całej serii lotów próbnych przewiduje użycie uzbrojenia (działka pokładowego) na 21. Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach. Za monitorowanie przebiegu lotów doświadczalnych w czasie badań prototypu zmodernizowanego MiG-29 odpowiada Centrum Operacji Powietrznych.

W umowie z IU WZL nr 2 S.A zobowiązały się unowocześnić wszystkie poddawane modernizacji awioniki MiG-i-29 do końca przyszłego roku.

Autor: ppłk Artur Goławski

Zdjęcie: http://sp.mil.pl