D. Khazanov, A . Medved, Pe-2 Guards Units of World War II – recenzja

Autorami książki jest dobrze znany czytelnikom Ospreya duet Dmitr Khazanov i Aleksander Medved. Pierwszy napisał piętnaście książkę i wiele artykułów dla międzynarodowych wydawców. Drugi to emerytowany pułkownik również legitymujący się pokaźnym dorobkiem w zakresie rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Za stronę graficzną książki odpowiadał Andrey Yurgenson będący uznanym artystą od lat współpracującym z czasopismami militarnymi w tym Ospreyem.
Książka prezentuje fragment historii bombowców Petlakow Pe-2 związany z ich użytkowaniem w jednostkach gwardyjskich armii rosyjskiej. Zagadnienia związane z lotnictwem operującym na froncie wschodnim nadal nie są na zachodnim rynku wydawniczym opracowane w stopniu zadowalającym i stąd omawianą pozycję można traktować jako uzupełnienie wiedzy w tym zakresie dla czytelników anglojęzycznych.
Książka liczy sobie 96 stron, podzielona jest na sześć rozdziałów, a na jej końcu znaleźć możemy załączniki i indeks. Tradycyjnie dla Ospreya spory fragment zajmują plansze barwne ilustrujące sposoby malowań maszyn Pe-2 oraz prezentujące rzuty boczne poszczególnych wersji. Rozdział pierwszy w skrótowy sposób opisuje rozwój konstrukcji samolotu Pe-2, a dodatkowo zawiera informacje dotyczące rozpoznawczych wersji tego bombowca. Pozostałe rozdziały opisują użycie maszyn Pe-2 w gwardyjskich formacjach biorących udział w II Wojnie Światowej. Dzięki temu dysponujemy skondensowaną wiedzą na temat wyżej wspomnianych jednostek oraz poznajemy zaangażowanie samolotów Pe-2 w najlepszych formacjach jakimi dysponowało lotnictwo rosyjskie.
Książka napisana jest przystępnym językiem i może posłużyć jako punkt wyjścia do poszerzania wiedzy na temat rosyjskiego lotnictwa bombowego jak i samego samolotu Pe-2.
Wydawca nie zdecydował się na zamieszczenie choćby szczątkowej bibliografii więc nie wiemy na czym swój tekst opierają obaj autorzy. Wnioskując jednak po ich doświadczeniu i zamieszczonych choćby w warstwie ikonograficznej dokumentach można przypuszczać, że podstawa jest solidna. Dwa ujęcia taktyki użycia Pe-2 pochodzące w rosyjskich instrukcji są według mnie bardzo interesujące. Z kolei zdjęcia którymi poprzetykany jest tekst są przyzwoitej jakości.
Podsumowując wypada stwierdzić, że pozycja jest godna polecenia nie tylko czytelnikom zainteresowanym tym typem samolotu, ale również wszystkim starającym się pozyskać informacje na temat poszczególnych jednostek gwardyjskich.

Książka została udostępniona do recenzji dzięki uprzejmości Wydawnicywa Osprey Publishing.

D. Khazanov, A . Medved, Pe-2 Guards Units of World War II