Stowarzyszenie Historyczne V for Victory

      Stowarzyszenie Historyczne V for Victory skupia osoby zainteresowane historią i kulturą Stanów Zjednoczonych€“ – od czasów kolonialnych, poprzez amerykańską wojnę o niepodległość, wojnę secesyjną, dwie wojny światowe, konflikt w Korei i Wietnamie, aż po czasy współczesne. Fascynuje nas fakt w jaki sposób samozaparcie i innowacja przyczyniły się do powstania nowego państwa – kraju złożonego z wielu narodów, kultur i religii. Ciekawi nas jak odkrywcy Nowego Świata i ich potomkowie z wrodzoną nieustępliwością i odwagą gotowi byli zostawić za sobą wszystko i ruszyć w nieznane aby rozpocząć wszystko od nowa. Pionierski duch pierwszych Amerykanów oraz ich oddanie ciężkiej pracy przyczyniły się do powstania nowego narodu. Narodu ceniącego wolność ponad wszystko, gotowego bronić jej za wszelką cenę. Narodu, który od początku swojego istnienia miał odwagę marzyć o rzeczach niemożliwych i sprawiać, aby te marzenia stawały się rzeczywistością. Narodu, który do dziś mocno stoi na ziemi i prze bez namysłu ku swojemu przeznaczeniu.

Okres lat ’40 i II wojny światowej jednak wydaje się nam najbardziej bliski i to wokół niego nasze Stowarzyszenie skupia swoją działalność. Naszym celem jest szerzenie historii oraz zapoznawanie zainteresowanych z wszelkimi aspektami kultury Ameryki lat ’40. Jako pasjonaci, uwielbiamy muzykę, modę i sport popularne w tamtej epoce. Chętnie oglądamy stare filmy, szczególnie te z Ritą Hayworth. Wojenne wspomnienia weteranów są dla nas inspirujące i pokazują jak wiele jest w stanie znieść człowiek walczący o życie i wolność swoją i swoich bliskich. Postawy i wartości reprezentowane przez ludzi tej epoki, tak różne od współczesnych, nie są nam obce. W końcu nie bez powodu ludzie, których lata młodości przypadły na okres II wojny światowej, nazywani są w Stanach “The Greatest Generation” (Najlepszym Pokoleniem).

Nasze Stowarzyszenie zrzesza rekonstruktorów, kolekcjonerów, pasjonatów historii i fanów starych pojazdów z terenu całej Polski. Dzielimy się na dwie części: męską i kobiecą. Panowie zajmują się odtwarzaniem głównie 9. Dywizji Piechoty (9th Infantry Division), podczas gdy Panie reprezentują Armijny Korpus Pielęgniarek (Army Nurse Corps). Nie ograniczamy się jednak do odtwarzania tylko tych dwóch formacji – w ramach możliwości chcielibyśmy przedstawiać jak najszersze spektrum organizacji wojskowych US Army podczas II wojny światowej oraz jak wyglądało życie na froncie domowym, czyli w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Poprzez kolekcjonerstwo mundurów, wyposażenia i przedmiotów użytku codziennego staramy się jak najwierniej odtworzyć realia historyczne. Nasza działalność opiera się na udziale w rekonstrukcjach historycznych na terenie Polski oraz za granicą, organizowaniu wystaw statycznych i wykładów oraz na współpracy z instytucjami historycznymi i propagującymi kulturę amerykańską.

Stowarzyszenie Historyczne V for Victory rozpoczęło swoją działalność z początkiem 2013r., jednak każdy z członków ma już wcześniejsze, kilkuletnie doświadczenie w rekonstrukcji historycznej.

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową

Facebook

Stowarzyszenie Historyczne V for Victory

Grenadier V for Victory

Grenadier V for Victory1

Grenadier V for Victory4

Grenadier V for Victory2

Stowarzyszenie Historyczne V for Victory

 Źródło: Stowarzyszenie Historyczne V for Victory

Zdjęcia: Stowarzyszenie Historyczne V for Victory