Lotnisko Gdańsk – dobry 2012 rok

Poniżej informacja prasowa gdańskiego lotniska:

W grudniu 2012 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ok 187 tys. pasażerów. To o 5 proc. Więcej niż w tym samym miesiącu roku 2011. W całym roku 2012 przez gdańskie lotnisko przewinęło się 2 mln 906 tys. pasażerów – o 18 proc. więcej niż rok wcześniej.

Tak duży wzrost był możliwy dzięki znacznie zwiększonemu oferowaniu na rynku krajowym, zarówno przez OLT Express, jak i LOT oraz Eurolot, a także utrzymaniu stabilnych wzrostów w ruchu międzynarodowym. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na dobry wynik całoroczny był skokowy rozwój ruchu czarterowego. Pasażerowie najchętniej podróżowali bezpośrednimi rejsami do i z: Warszawy (405,5 tys. pasażerów), Londynu (328,7 tys. pasażerów), Oslo (198,7 tys. pasażerów), Monachium (159,3 tys. pasażerów), Frankfurtu (121,7 tys. pasażerów), Kopenhagi (118,6 tys. pasażerów), Dortmundu (95,4 tys. pasażerów), Sztokholmu (91,8 tys. pasażerów) i Krakowa (88,8 tys. pasażerów). W ruchu czarterowym obsłużono 223,6 tys. pasażerów – o 35 tys. więcej niż w 2011 roku. Tym samym Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy awansował na 3-cią pozycję w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów.

„Miniony rok był pod wieloma względami szczególny i tym samym będzie trudny do powtórzenia. Z jednej strony udało nam się w czerwcu pobić rekord liczby odprawionych pasażerów wśród polskich portów regionalnych, z drugiej strony w sierpniu osiągnęliśmy najlepsze średnie wypełnienie samolotów w historii naszego lotniska dochodzące do 85 proc. To wysoko postawiona poprzeczka, tym bardziej, że w 2013 roku pasażerów nie będzie z Gdańska woził OLT Express, nie będzie też 40 tys. pasażerów związanych z Euro 2012. W zamian za to, oferowanie zwiększają przewoźnicy niskokosztowi – w szczególności Wizzair, który od kwietnia dodaje do swojej gdańskiej bazy kolejny – już czwarty – samolot. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, będąc bezsprzecznie lotniczą bramą do Skandynawii dla całej Polski, pamięta także o wypoczynkowych potrzebach swoich pasażerów. Oprócz tradycyjnych już lotów do Barcelony El Prat i Girony, w kwietniu wraca połączenie do Rzymu. Dodatkowo, pojawią się też nowości – linia Eurolot od majowego weekendu rozpocznie sezonowe loty do Dubrownika, Splitu i Rijeki” – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk