Samolot transportowy Y-20 opracowywany przez Chiny

Od jakiegoś czasu w Internecie pojawiają się zdjęcia nowej maszyny transportowej opracowywanej przez Chiny i posiadającej nazwę Y-20.

Samolot ma być w przyszłości podstawowym środkiem transportu ciężkiego dla rodzimego lotnictwa. Maszyna poza tradycyjnymi zadaniami wojskowymi miałaby też być używana do transportu w sytuacjach nadzwyczajnych jak i wsparcia operacji humanitarnych. Według zapewnień rzecznika Ministerstwa Obrony Chin program rozwoju samolotu przebiega zgodnie z planem.

Samolot miałby być maszyną o masie całkowitej rzędu 200 ton i udźwigu około 50 ton. Można się spodziewać, że samolot będzie zbliżony do użytkowanych na świecie C-17 i Ił-76.

Produkcja własnymi siłami dużej i nowoczesnej maszyny transportowej będzie oznaczała dla Chin spory skok. Przy tak dużych rozmiarach i braku doświadczenia na tym polu można się spodziewać sporej ilości problemów naturalnych przy opracowywaniu samolotów. Chińczycy najprawdopodobniej prędzej czy później sobie z nimi poradzą, a nawet w przypadku fiaska całego programu zdobyte zostanie niezbędne doświadczenie.

Y-20 Chiny

Źródło: Global Times/Xinhua/ cjdby.net

Zdjęcie: cjdby.net