Dowódca BLMW odznaczony Morskim Krzyżem Zasługi

21 grudnia 2012 roku odbyła się uroczystość odznaczenia Dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr. pil. Tadeuszowi Drybczewskiemu Morskiego Krzyża Zasługi.

Wręczenie odbyło się na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica. W imieniu nadającego to odznaczenie Prezydenta RP Morski Krzyż Zasługi Dowódca BLMW otrzymał z rąk Dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathea. Poniżej prezentujemy krótki życiorys odznaczonego:

Komandor pil. Tadeusz Drybczewski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomicznym o specjalności transport i logistyka oraz podyplomowe o profilu zarządzanie. Po ukończeniu „Szkoły Orląt” został skierowany do 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego MW w Darłowie. Rok później rozpoczął służbę w 18. Eskadrze Lotnictwa Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie między innymi pełnił obowiązki na stanowiskach dowódcy załogi i dowódcy klucza. W 1995 roku, po sformowaniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, został zastępcą dowódcy 1. Dywizjonu Lotniczego a trzy lata później, w maju 1998 roku, starszym nawigatorem w pionie szkolenia Dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW. W 2001 roku został przeniesiony do Dowództwa Marynarki Wojennej gdzie objął obowiązki specjalisty w Szefostwie Ratownictwa Morskiego. W grudniu 2003 roku, wrócił do Dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW gdzie został wyznaczony na stanowisko szefa szkolenia a następnie, od 1 lipca 2004 roku, zastępcy dowódcy brygady. Od 1 lipca 2007 roku do 30 września 2011 roku był Szefem Oddziału Lotnictwa Dowództwa MW. 7 października 2011 roku objął obowiązki dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Komandor Drybczewski jest pilotem – instruktorem z klasą mistrzowską pilota wojskowego, jest także współtwórcą „Programu Szkolenia Ratowniczego na śmigłowcach MW. Latał na samolotach TS-11 „Iskra”, SbLim-2, Lim-5 oraz na śmigłowcach Mi-14. Obecnie jest pilotem śmigłowców Mi-2 i W-3. W 1997 roku, był dowódcą komponentu lotniczego MW, którego zadaniem było udzielanie pomocy mieszkańcom ogarniętego powodzią południa Polski. Za udział w operacji ratowania powodzian Prezydent RP odznaczył go „Krzyżem Zasługi za Dzielność”. Komandor Drybczewski został także odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”, „Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Brązowym Krzyżem Zasługi”, „Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę” oraz wyróżniony tytułem „Pilota roku 1997 Lotnictwa Sił Zbrojnych RP”, statuetką „Ikara” i tytułem „Zasłużonego Pilota Wojskowego”.

Portal infolotnicze.pl serdecznie gratuluje Dowódcy BLMW kmdr. pil. Tadeuszowi Drybczewskiemu odznaczenia.

Źródło: http://www.bl.mw.mil.pl

Zdjęcia: M. Kluczyński