Port Lotniczy Lublin otwarty

W dniu 17 grudnia 2012 roku został oficjalnie otwarty Port Lotniczy Lublin. Jest to pierwsze w Polsce lotnisko zbudowane od podstaw. Jest również najdalej na wschód wysuniętym lotniskiem Polski oraz całej Unii Europejskiej. Pierwszym samolotem pasażerskim, który wylądował na lotnisku był Boeing 737 (lot ENT617) linii Enter Air, który przywiózł oficjeli na uroczystość otwarcia. Pierwszy rejsowy samolot, który wylądował na lotnisku to Boeing 737 linii Ryanair, który przybył z Londynu o 13:25, a wystartował po godzinie 14. Od 18 grudnia operacje z nowego lotniska rozpoczyna również Wizz Air.

W uroczystości otwarcia wzięli udział: przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP, minister transportu Sławomir Nowak, senatorowie, posłowie i europosłowie, delegaci z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Prezes Portu Lotniczego Lublin mówił na uroczystości: to historyczny moment dla mieszkańców Lubelszczyzny. Od dziś, świat jest w zasięgu ręki. Głęboko wierzę, że Port Lotniczy Lublin będzie oknem na świat. Dzięki lotnisku zwiększa się dostępność komunikacyjna regionu, co z pewnością wpłynie na jego rozwój.


Władzę lotniska szacują, że w pierwszym roku działalności lotnisko obsłuży około 300 tys. pasażerów, dzięki terminalowi o powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych możliwa jest jednoczesna odprawa czterech samolotów klasy Boeing 737/Airbus A320.

PLL

Źródło/Grafika: Port Lotniczy Lublin