Tactical Leadership Programme zakończony

Ostatniego dnia listopada 2012 r. do kraju powrócili żołnierze biorący udział w międzynarodowym ćwiczeniu Tactical Leadership Programme. W szkoleniu brało udział ze strony polskiej ponad 60 osób z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Tactical Leadership Programme to jedno z najbardziej prestiżowych szkoleń lotniczych na świecie. Biorą w nim udział różne samoloty z kilkunastu krajów, w tym także polskie F-16 od 2009 roku.  Ćwiczenia te pozwalają na wykonywanie różnorodnych misji w dużych zgrupowaniach samolotów. Tactical Leadership Programme jest aktualnie tworzony i finansowany przez następujące kraje – Belgię, Danię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, USA, Wielką Brytanię i Włochy. Szkolenie odbywa się w hiszpańskiej bazie Albacete, a polscy piloci uczestniczą w nim jako goście – płacimy więc tylko za udział pilotów w kursach.

W ramach Tactical Leadership Programme piloci polskich F-16 mieli okazję ćwiczyć różnorodne  misje powietrzne: ofensywne typu OCA (Offensive Counter Air), AI (Air Interdiction -izolacja lotnicza), SWEEP(wymiatanie), DT AI, COMAO (Composite Air Operation – połączona operacja powietrzna), QRA (Quick Reaction Allert – poderwanie pary dyżurnej), czy defensywne typu DCA (Defensive Counter Air) oraz ATTACK OPS (uderzenie na wyznaczone cele o znaczeniu operacyjnym).

Na pewno udział w tak dużych międzynarodowych ćwiczeniach jak Tactical Leadership Programme jest znakomitą okazją do ćwiczenia procedur i współdziałania sił powietrznych różnych krajów w ramach wspólnych operacji NATO. Należy wobec tego się cieszyć, że polscy piloci i personel także mają okazję uczestnictwa w takim wydarzeniu już od trzech lat.

Źródło: http://www.2slt.sp.mil.pl

Zdjęcia:http://www.2slt.sp.mil.pl