Z historią w tle – Eger – zamek

Eger to miasto położone w północnych Węgrzech. Słynie nie tylko z wód termalnych i wina Egri bikavér, ale również z zamku, który góruje nad piękną starówką. Wykonany z kamienia, został zbudowany z polecenia króla Beli IV w XIII wieku. W 1552 roku miała miejsce bohaterska obrona zamku przez najazdem tureckim kierowana przez Istvána Dobó i trwająca prawie 40 dni. Turcy ostatecznie zdobyli zamek prawie 50 lat później. Fortecę wielokrotnie wzmacniano oraz rozbudowywano. Po wojnie o niepodległość prowadzonej przez Franciszka Rákoczy’ego, wojska austriackie wysadziły w powietrze znaczną jej część z obawy przed możliwością wykorzystania jej w walce przeciw panującym Habsburgom.
Same ruiny zamku odkryto w czasie dwudziestolecia międzywojennego i niezwłocznie przystąpiono do odbudowy twierdzy. Odbudowa trwa do dzisiaj. Forteca składa się z dwóch oddzielnych bastionów: zewnętrznego i niższego zwanego Gergely oraz wewnętrznego Várkoch, do których wnętrza prowadzą dwie bramy. Przechodząc przez pierwszą z nich mijamy trapezoidalny fragment umocnień, będący jedyną częścią twierdzy wybudowaną przez Turków.
W południowo-wschodniej części wewnętrznego bastionu znajduje się grób Gárdonyi’ego, węgierskiego autora powieści „Gwiazdy Egeru”. Ciekawostką jest to, że w samym mieście internowano w czasie II wojny światowej polskich oficerów.

Tekst: Piotr Konieczny

Zdjęcia: Piotr Konieczny