Wspólne ćwiczenie maszyn WZ-10 i WZ-19

Serwis chinamil.com.cn poinformował o udanym ćwiczeniu śmigłowców WZ-10 i WZ-19. Obie maszyny to konstrukcje rodzime. Podczas treningu doszło do ostrego strzelania, a maszyny prowadziły ogień do celów naziemnych i jak podają reporterzy agencji osiągnięto 100% skuteczność. Manewry przeprowadzono 12 listopada w południowej prowincji Liaoning.

Obie maszyny to śmigłowce wsparcia pola walki charakteryzujące się wysoką manewrowością na niskich pułapach. Poza ćwiczeniem ostrzału celów naziemnych podczas manewrów skupiono się na wychwytywaniu potencjalnych ognisk problemów oraz opracowywaniu nowych sposobów operowania odpowiednich dla współczesnego i przyszłego pola walki.

Wartość obu maszyn jest trudna do oceny podobnie jak ich uzbrojenie. Analogicznie wygląda sytuacja z nowymi chińskimi maszynami o obniżonej wykrywalności. Zważywszy jednak na dynamiczny rozwój Państwa Środka oraz na stałą poprawę poziomu technologicznego można się spodziewać przyzwoitego poziomu, a z czasem poprawy możliwości nowego sprzętu.

Źródło: english.chinamil.com.cn/Shi Shaohua i Zhou Jingbo

Zdjęcie: chinamil.com.cn/ Huang Wei