Rosja i Indie opracują wojskowy samolot transportowy – MTA

Przedstawiciele United Aircraft Corporation (OAK) poinformowali o rozpoczęciu prac nad nowym samolotem transportowym.

Do ceremonii podpisania umowy doszło w New Delhi. Stronami umowy są joint Indian-Russian MTAL venture oraz wykonawcy Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) oraz wspomniany United Aircraft Corporation Transport Planes (OAK-TS).

Fakt podpisania umowy oznacza start projektu i jest sygnałem, że detale techniczne zostały zatwierdzone przez odpowiednie ministerstwa.

Planowany samolot ma być lekką maszyną dwusilnikową o rozpiętości około 30m, zdolną do przenoszenia 18-20 ton ładunku z maksymalną masą startową 65 ton i prędkością 500 mp/h. Ma zastąpić takie samoloty jak BAe 748 i Antonow An-26 w Indiach czy też An-26 i An-30 w Rosji.

Współpraca wojskowa pomiędzy obu krajami ma długie korzenie, ale w ostatnim czasie zwłaszcza na polu lotniczymi możemy obserwować spore jej zacieśnieni. Do flagowego porozumienia w sprawie myśliwca 5 generacji dochodzi nam teraz porozumienie w sprawie samolotów transportowych. Poza tym do wygrania jest spory kontrakt na śmigłowce dla Indii więc niewykluczone, że współpraca jeszcze się powiększy.

Źródło: UAC

Zdjęcie: UAC