Eric Hammel – Aces against Germany – recenzja

Aces Against Germany to jedna z tych książek, które kumulują w sobie bardzo duży ładunek informacji połączony z żywą narracją.

Historyk Eric Hammel przedstawia czytelnikowi relacje 39 pilotów amerykańskich, którzy w czasie II wojny światowej starli się z pilotami niemieckimi. Czytelnik ma zatem do dyspozycji spojrzenie aż 39 asów lotnictwa na sam przebieg walk, ale i żywe relacje niemal czterdziestki myśliwców.

Wszystko to pozwala na możliwość zbudowania obrazu walki z Luftwaffe, obrazu widzianego z perspektywy fotela pilota latającego z białymi gwiazdami na samolotach.

Każda z relacji poprzedzona jest wstępem autora, a i w toku opowieści natrafimy na dodatkowe informacje uzupełniające wspomnienia pilotów. Wszystko to tworzy doskonale uzupełniająca się całość i zupełnie nie przeszkadza w odbiorze esencji tej książki, czyli wspomnień lotników.

Co ważne czytanie tej książki nie jest nużące dzięki odpowiedniemu wyborowi wspomnień oraz zmieniającym się teatrom działań, sprzętowi no i oczywiście dzięki relacjom coraz to innych pilotów.

Wszystko to sprawa, że książka stanowi bardzo ciekawa pozycję i dla pasjonatów lotnictwa może być doskonałym rozwinięciem domowej biblioteczki powiększającym ją o skumulowane w jendym miejscu relacje z walki powietrznej przeciwko Niemcom.

Polecam!

Książka udostępniona do recenzji przez wydawnictwo Pacifica Military History, do nabycia zarówno w formie elektronicznej jak i tradycyjnej.