Zamówienia firmy Airbus na Farnborough

Firma Airbus zaprezentowała pełne zestawienie zmaówień, które udało się pozyckać podczas tegorocznego Farnborough.

Informacja prasowa:

Podczas salonu lotniczego w Farnborough Airbus zdobył zamówienia na 115 samolotów o łącznej wartości około 16,9 mld USD. Kontrakty obejmują porozumienia w sprawie zakupu (MoU) 61 samolotów o wartości 5,8 mld USD i zamówienia (kontrakty zadatkowane) na 54 samoloty o wartości 11,1 mld USD.

Podczas salonu dużym zainteresowaniem cieszył się model A350-1000, którego sprzedaż znacząco wsparły linie lotnicze Cathay Pacific. Przewoźnik nie tylko złożył zamówienie na 10 nowych maszyn ale także zmienił wcześniejsze zamówienie na 16 A350-900 na nową, większą wersję. Kontrakt opiewa na prawie 4,2 mld USD.

Popularnością cieszyła się także rodzina A330, która zebrała zamówienia na 10 maszyn o wartości 2,3 mld USD od CIT Group. Zamówienie jest ważne także dlatego, że podkreśla wejście do oferty nowej wersji A330 o masie startowej do 240 ton. Wersja ta może obslugiwać więcej tras, ma większy zasięg i 5 ton większą ładowność niż model A330 obecnie dostarczany klientom. Dodatkowo zamówienia złożyło konsorcjum Synergy Aeropace na sześć samolotów A330-200 i trzy samoloty w wersji transportowej – A330F a tym samym całkowite zamówienie na samoloty z rodziny A330 wyniosło 19 maszyn.

Rodzina A320 cieszyła się niesłabnącą popularnością zbierając zamówienia na 56 maszyn o wartości 8,4 mld USD, w tym 57 maszyn w wersji ze standardowym silnikiem (CEO) co oznacza, że jest to nadal sztandarowy model w segmencie wąskokadłubowym. W szczególności kontrakty objęły:

  • porozumienie w sprawie zakupu 36 samolotów z rodziny A320 China Aircraft Leasing Company, które mogą być dodatkowo wyposażone w redukujące zużycie paliwa końcówki skrzydeł Sharklety

  • zamówienie rosyjskich linii lotniczych UTair na 20 samolotów A321 o wartości 2 mld USD

Najnowszy model – A320neo, którego produkcja właśnie ruszyła, także potwierdził swoją wiodącą pozycję w segmencie wąskokadłubowym zdobywając zamówienia na 29 maszyn od takich klientów jak: Avalon, Middle East Airlines i Arkia Israel Airlines.

Fabrice Brégier, prezes Airbusa powiedział: “Jakość zamówień złożonych podczas salonu w Farnborough jest wysoka i są to kontrakty podpisane z wiodącymi klientami, którzy wspierają naszą strategię udoskonalania produktów”. „Wraz z ogłoszeniem w ubiegłym tygodniu budowy montowni dla rodziny A320 w Ameryce oraz rozpoczęciem produkcji modelu A320neo Airbus podkreśla wiodącą pozycję w branży na świecie”, dodał Brégier,

Źródło: Airbus