Fabryka samolotów Airbus A320 w USA

Airbus będący jednym z 2 światowych potentatów lotniczych postanowił mocniej zaistnieć na rynku amerykańskim i otwiera nową fabrykę  mającą produkować maszyny A320.

Informacja prasowa firmy:

Wczoraj firma Airbus ogłosiła ważną strategiczną decyzję, podając że wybuduje zakłady w Stanach Zjednoczonych, które zajmować się będą montażem i dostawami samolotów z rodziny A320. Będą to pierwsze zakłady konsorcjum na terenie Stanów Zjednoczonych. Fabryka będzie zlokalizowana w Brookley Aeroplex w Mobile, w stanie Alabama. Airbus podkreśla, że linia montażowa, która przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia przemysłu lotniczego, jest częścią strategii mającej na celu zwiększenie globalnej konkurencyjności Airbusa poprzez zaspokajanie rosnących potrzeb klientów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

W zakładach w Alabamie prowadzony będzie montaż wiodących na rynku samolotów A319, A320 i A321. Przedstawiciele firmy poinformowali, że budowa linii montażowej rozpocznie się latem 2013. Montaż samolotów ruszy w 2015, a dostawy pierwszych samolotów z zakładów w Mobile nastąpią w 2016 r. Airbus przewiduje, że do 2018 w zakładach w USA montowanych będzie od 40 do 50 samolotów rocznie.

„To najlepszy czas na ekspansję Airbusa w Stanach Zjednoczonych”, powiedział w Mobile Fabrice Bregier, prezes Airbusa. „Stany Zjednoczone to największy w świecie rynek samolotów wąskokadłubowych, którego zapotrzebowanie szacowane jest na 4600 samolotów w ciągu następnych 20 lat, a ta linia montażowa zbliży nas do naszych klientów. Mobile staje się teraz częścią globalnej sieci produkcyjnej Airbusa. Nowa linia montażu końcowego dołączy do grona naszych dotychczasowych zakładów w Hamburgu, Tuluzie i Tianjin.

„Gdy samoloty Airbusa będą wzbijały się w powietrze, towarzyszyć im będzie nasza duma” powiedział gubernator stanu Alabama Robert Bentley. „Jesteśmy wdzięczni tak wielu ludziom, którzy pomogli nam przekuć ten wysiłek w sukces. Projekt ten przyczyni się do utworzenia 1000 nowych, stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy, których ludzie z tego regionu potrzebują i na które zasługują. Alabama ma najlepszych pracowników, jakich można znaleźć w Stanach Zjednoczonych. Airbus uznał, że cały nasz stan może przyczynić się do rozwoju przemysłu, a firma dokonała znaczącej, dużej inwestycji w Alabamie. Airbus i jego spółka-matka EADS stali się obecnie honorowymi obywatelami Alabamy i takimi pozostaną przez długie lata, a my cieszymy się, mogąc budować nasze doskonałe relacje”.

Konsorcjum Airbus ma silną pozycję w Alabamie i w całych Stanach Zjednoczonych i jego obecność stale się umacnia. W Alabamie firma ma Centrum Inżynierskie w Mobile – także zlokalizowane w Brookley Aeroplex, gdzie zatrudnionych jest ponad 200 inżynierów i członków personelu pomocniczego – oraz centrum obsługowe dla klientów Airbus Military, zajmujące się samolotami amerykańskiej Straży Wybrzeża (U.S. Coast Guard). Oprócz tego Airbus ma Centrum Inżynierskie w Wichita, w stanie Kansas; Centrum Części Zamiennych w Ashburn, w stanie Wirginia; Centrum Szkoleniowe w Miami na Florydzie oraz biuro łącznikowe z agendami nadzorczymi i rządowymi w Waszyngtonie, D.C. W Dulles w stanie Wirginia mieści się Metron Aviation, przedsiębiorstwo kontrolowane Airbusa, będące wiodącym dostawcą produktów i usług kontroli ruchu lotniczego. „Kwatera główna” Airbusa na obie Ameryki jest zlokalizowana w Herndon, w stanie Wirginia. Łącznie w zakładach Airbusa w Stanach Zjednoczonych zatrudnionych jest ponad 1000 osób.

Źródło: informacja prasowa firmy Airbus

Zdjęcie: Airbus