Pierwszy lot zmodernizowanego A-1M w Brazylii

Brazilian Air Force (FAB) 19 czerwca przeprowadziły pierwszy lot zmodernizowanego myśliwca A-1M.

Do próby doszło w zakładach Gavio Peixoto. W czasie ceremonii prezentującej najnowszą wersję samolotu obecny był dowódca Sił Powietrznych Brazylii Air Lieutenant Brigadier Juniti Saito oraz inni oficerowie z dowództwa SP, którym towarzyszyli przedstawiciele firmy Embraer.

Kontrakt zakłada modernizację 43 samolotów w wersji A i B. 10 samolotów już znajduje się na etapie prac i pierwsze dostawy według Embraera mają nastąpić  w roku 2013. Faza lotów testowych na zmodernizowanych samolotach ma zacząć się niebawem. Samoloty A- przechodzą przegląd i modernizację strukturalną oraz zostaną wyposażone w radary SCP-01 pracujące w wielu trybach. Dodatkowo powiększeniu ulegnie zasięg samolotów, możliwe będzie tankowanie w powietrzu oraz przeprowadzone zostaną prace przy dwóch działkach 30mm.

W ramach modernizacji zainstalowane zostaną również systemy bezpieczeństwa i samoobrony: radar warning receiver (RWR), Missile Approach Warning System (MAWS) i advanced electronic countermeasures (AECM). Samolot będzie od teraz wyposażany w wyrzutniki dipoli i flar.

W najbliższym czasie modernizację ma przejść jedenaście samolotów F-5 zakupionych od Jordanii. W trakcie uroczystości przekazano również dwa ostatnie F-5M z 46 modernizowanych oraz 99 samolot A-29 Super Tucano.

Źródło: www.defense-arospace.com

Zdjęcie: FAB