Ekwador zatwierdził testy myśliwców Cheetah

Republika Południowej Afryki sprzedała swoje myśliwce Cheetah i Ekwador właśnie zatwierdził testy przed ich wprowadzeniem do linii.

Cała 12 zaliczyła testy i jest gotowa do wejścia do służby. W sumie sprzedano 10 samolotów w wersji C (jednomiejscowe) oraz 2 samoloty w wersji D (dwumiejscowe). Za przegląd odpowiadała firma Denel, która dalej będzie odpowiedzialna za obsługę i wsparcie maszyn podczas ich użytkowania w Ecuadorian Air Force (FAE). Wsparcie ma być realizowane przez najbliższe 5 lat, ale istnieje opcja na przedłużenie kontraktu.  Dla firmy do spory sukces. Trzeba pamiętać o tym, że myśliwce Cheetah zostały zaprojektowane na potrzeby rejonu południowej Afryki, a udało się je sprzedać odbiorcy międzynarodowemu i samoloty będą użytkowane w nieco innych warunkach.

Do podpisania umowy doszło w listopadzie 2010 roku, a powodem zakupu była chęć modernizacji parku maszynowego lotnictwa Ekwadoru. Samoloty dostarczono w 4 partiach i ostatnia z nich została przekazana na początku bieżącego roku.

Zanim wysłano samoloty do Ekwadoru dokonano ich przeglądu i doprowadzano je do stanu gotowości, po czym zostały rozmontowane i przetransportowane. Po dotarciu na miejsce docelowe nastąpił montaż i obloty.

Źródło: Denel Aviation

Zdjęcie: DanieVDM