LOT wznowił połączenie z Chinami

29 maja 2012 roku PLL LOT wznowił wcześniej zawieszone bezpośrednie połączenie do Pekinu.

Prezentujemy komunikat prasowy polskiego przewoźnika w tej sprawie:

„Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły dzisiaj uroczyście nowe połączenie z Warszawy do Pekinu. Rejs inauguracyjny wystartował po godz. 16.10 z lotniska Chopina i potrwa 9 godzin. Honorowymi pasażerami rejsu jest Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz członkowie Misji Gospodarczej z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem na czele.

Wznowienie rejsów przez narodowego przewoźnika do Kraju Środka jest kolejnym etapem wdrażania strategii PLL LOT S.A. „Wschód spotyka Zachód” realizowanej od 2011 roku. Otwarcie nowego kierunku do Pekinu było możliwe dzięki wynegocjowanym przez LOT, bardzo korzystnym slotom czyli godzinom startów i lądowań na pekińskim lotnisku. Polski przewoźnik otrzymał również w zeszłym roku zgodę od władz rosyjskich na przeloty nad Syberią, co umożliwi przeloty najkrótszym korytarzem powietrznym. Wpłynie to w znacznym stopniu m.in. na oszczędność zużywanego paliwa i krótszy czas przelotu do Pekinu.

Istotną rolę przy uruchomieniu przez LOT połączenia do Chin odgrywa hub przewoźnika czyli lotnisko Chopina w Warszawie, aspirujące do miana centrum przesiadkowego Europy Środkowej. Wpisuje się tym samym w obsługę rosnącego ruchu lotniczego pomiędzy Azją oraz Europą Zachodnią oraz Wschodnią.

Powrót LOT-u na tę trasę dalekowschodnią jest również związany z dynamicznym rozwojem gospodarki chińskiej, zwiększeniem wymiany handlowej pomiędzy Polską a Chinami oraz znacznym wzrostem ruchu pasażerskiego, zwłaszcza biznesowego, między Europą a Azją.
Warto wspomnieć, że PLL LOT S.A. obsługują tę trasę wspólnie z flagowym przewoźnikiem Kraju Środka – Air China na zasadach code-share. Pozwala to LOT-owi korzystać z szerszej sieci sprzedaży chińskiego przewoźnika. Dzięki tej współpracy pasażerowie polskich linii mogą korzystać z atrakcyjnych taryf i połączeń także poza Pekin m.in. do Szanghaju, Guangzhou, Shenzen czy Hongkongu.
LOT powraca do najbardziej rozwijającego się regionu świata, na Daleki Wschód. Jesteśmy świetnie przygotowani do otwarcia połączenia do Pekinu. Mamy dogodne sloty, zaledwie dziewięciogodzinny rejs, wysokiej klasy lotniska umiejscowione w centrach obu miast, współpracę z partnerem ze Star Alliance z Air China oraz wysokie standardy obsługi na pokładach. Prestiż połączenia LOT-u do Pekinu podniesie z pewnością Boeing 787 Dreamliner, który już wkrótce będzie operował na tej trasie – mówi Marcin Piróg, Prezes Zarządu PLL LOT S.A. To ogromne atuty, o które zabiegaliśmy chcąc zaproponować naszym pasażerom wygodną i bezproblemową podróż do stolicy gospodarczej potęgi – dodaje Marcin Piróg.
Rejsy na tej trasie wykonywane są czasowo samolotami Boeing 767-300 do momentu, gdy od listopada br. roku flotę LOT-u zasilą najnowocześniejsze samoloty pasażerskie Boeingi 787 Dreamliner, które sukcesywnie zastępować będą obecnie eksploatowane Boeingi 767.
Połączenie do Pekinu jest realizowane trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i niedziele o godz. 16.10 (przylot do Chin o godz. 6.35 czasu lokalnego), zaś rejsy z Pekinu do Warszawy odbywać się w poniedziałki, środy i piątki o godz. 8.45 (przylot do Warszawy o godz. 12.40 czasu lokalnego).
Dla pasażerów pierwszego rejsu do Pekinu LOT przygotował niespodzianki przy stanowiskach odpraw na lotnisku Chopina. Podróżni otrzymali upominki oraz zostali poczęstowani tortem ozdobionym smokiem z lukru, a samo lotnisko zostało zaaranżowane w chińskim stylu. Nad stanowiskami odpraw oraz przy wejściu na teren terminalu zawisły lampiony chińskie, przy wejściu do samolotu ustawiono tradycyjne rzeźby lwów chińskich (zwanych też psami Fo lub Foo) a pasażerowie odprawiając się przechodzili pod specjalną bramą tzw. Pailou. Jednocześnie po lotnisku przechadzali się animatorzy tańca smoka oraz hostessy ubrane w tradycyjne stroje chińskie Quipao rozdając wszystkim pasażerom ciasteczka z wróżbą.
Dla przypomnienia, LOT operował już wcześniej na trasie do Pekinu w latach 1987, 1989 – 1998 oraz przez kilka miesięcy w 2008 roku w trakcie igrzysk olimpijskich.
Polskie Linie Lotnicze LOT to jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie. Od 1929 roku PLL LOT łączą Polskę ze światem. Obecnie samoloty w barwach LOT latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. Wśród pilotów LOT-u są mistrzowie Europy i świata we wszystkich dyscyplinach sportów lotniczych. Od 2003 roku LOT należy do sojuszu Star Alliance, którego członkowie oferują obecnie ponad 20.800 rejsów dziennie do 1.300 portów lotniczych w 189 krajach. W 2012 roku LOT rozpocznie eksploatację samolotów najnowszej generacji – Boeing 787 Dreamliner”.

Źródło/Grafika: www.lot.com.pl