Łukasz Gładysiak – Jagdpanzer. German tracked tank destroyers 1943-1945 – recenzja

Niemieckie wojska pancerne niekiedy urastają do rangi mitycznych, niepokonanych związków wyposażonych w najlepszy sprzęt.

Jak pokazała jednak historia, ani sprzęt nie był najlepszy, ani wojska niepokonane. Efektem ułomności Wermachtu i przemysłu jako całości były właśnie tytułowe Jagdpanzer. Niemcy nie byli w stanie utrzymać produkcji czołgów na odpowiednim poziomie. Dodatkowo masa doskonałych wozów prąca naprzód ze wschodu musiała być czymś zatrzymana. Również działania ofensywne, w których wymagane było towarzyszenie artylerii, która zwyczajnie nie nadążała, wymagały jakiegoś remedium. W tą lukę wpisują się właśnie maszyny Jagdpanzer.

Autor w swojej pracy omówił produkowane przez III Rzeszę wozy, poprzedzając wszystko wstępem nakreślającym przyczyny i powody powstania tego typu konstrukcji. DO dyspozycji czytelnika oddany jest album z dużą liczbą unikatowych zdjęć okraszonych odpowiednią dawką komentarza. Całość uzupełniają jak zwykle stojące na wysokim poziomie plansze barwne autorstwa uznanego na polskim rynku Arkadiusza Wróbla.

Miłym dodatkiem dla czytelnika jest usystematyzowane i ujęte w formie tabelarycznej zestawienie rozwoju maszyn Jagdpanzer, wykaz wyprodukowanych egzemplarzy z podziałem na poszczególnych producentów, zestawienie porównujące poszczególne modele oraz diagramy prezentujące strukturę jednostek wyposażonych w niszczyciele czołgów na kilku przykładach.

Całość przedstawiona jest w dwujęzycznym układzie co jest dodatkową zaletą omawianej pozycji. Książka godna polecenia entuzjastom broni pancernej mającej rodowód za naszą zachodnią granicą.

Książka do kupienia w sklepie internetowym.