F-16 poleciały na Red Flag

Nasze F-16 poleciały na ćwiczenia Red Flag na Alaskę.

Relacja kpt. Krząstek:

Samoloty F-16 biorące udział w elitarnym, międzynarodowym ćwiczeniu lotniczym RED FLAG 2012 na Alasce, opuściły dziś, 16 maja, krzesińską 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego, aby po dwóch międzylądowaniach-w Wielkiej Brytanii i na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych-wylądować w amerykańskiej bazie na Alasce.

Lotników na płaszczyźnie lotniska żegnał dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, generał brygady pilot Włodzimierz USAREK wraz z dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, pułkownikiem pilotem Jackiem PSZCZOŁĄ. „To ogromne przedsięwzięcie logistyczne” – mówił pułkownik PSZCZOŁA-„przygotowanie całego sprzętu, zaplanowanie sposobu przerzutu sił i środków przez ocean było jednym z najtrudniejszych zadań”.

Ćwiczenie RED FLAG to sprawdzian wyszkolenia naszych pilotów, którzy w kraju nie mają możliwości użycia realnego uzbrojenia. Celem ćwiczenia jest stworzenie warunków jak najbardziej zbliżonych do tych na współczesnym polu walki. „To swego rodzaju chrzest bojowy dla naszych pilotów-zwieńczenie pięciu lat ciężkiej i intensywnej pracy – zarówno pilotów, jak również całego personelu zabezpieczającego loty” mówi dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, pułkownik PSZCZOŁA. „Zaproszenie do udziału w ćwiczeniu RED FLAG Polskich Sił Powietrznych jest dla nas ogromnym zaszczytem i powodem do dumy” stwierdził dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, generał USAREK i dodał, że dotąd braliśmy udział w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, jednak udział w RF jest nieocenionym doświadczeniem dla każdego pilota.

Zanim rozpocznie się ćwiczenie RED FLAG piloci wezmą udział w ćwiczeniu pk. Distant Frontier, które przygotowuje nowych uczestników do zasadniczego ćwiczenia.

RED FLAG rozpocznie się 7 czerwca. Komponent lotniczy, dowodzony przez podpułkownika pilota Pawła Marcinkowskiego, to ponad 100 żołnierzy, w tym piloci, żołnierze z grupy obsługi (maintenance) oraz planiści, chronometrażyści, personel sekcji life suport, kontroler ruchu lotniczego z bazy w Krzesinach, jak również personel latający samolotu C-130 Hercules z Powidza. W ćwiczeniu wezmą udział Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Australii oraz personel samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-3 AWACS.

Komponent powróci do macierzystego lotniska w Krzesinach 26 czerwca 2012r.

Tekst-kpt. Joanna Krząstek

Oficer prasowy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Wszystkie zdjęcia: Piotr Łysakowski