Kategorie
News Świat

7000h lotów Heavy Airlift Wing

Heavy Airlift Wing (HAW) i program Strategic Airlift Capability (SAC) osiągnęły poważny kamień milowy w swojej historii.

Samoloty należące do programu wylatały 7000 godzin. Za sterami maszyny, która przekroczyła granicę 7tyś. h siedział Lt Col Christian Langfeldt (NOR). Do wydarzenia doszło nad terytorium Turcji, a samolot znajdował się w drodze do Afganistanu dowożąc zapasy. Na pokładzie maszyny znajdowała się dokładnie połowa z członków SAC – Norweg, Holender, Polak, Rumun, Szwed i Amerykanin. Poza wymienionymi w skład projektu wchodzą jeszcze Bułgaria, Estonia, Finlandia, Węgry, Litwa i Słowenia. Bazą dla programu jest Pápa Air Base na Węgrzech. Samoloty od 2009 roku wylatały już wspomniane 7000h przewożąc 21 ton ładunku i 23000 pasażerów przy pomocy maszyn C-17.

Źródło: heavyairliftwing.org

Zdjęcie: heavyairliftwing.org

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.