Kategorie
News Świat

Udany test Small Tactical Munition

Raytheon poinformował o przeprowadzeniu udanej próby Small Tactical Munition Phase II.

Podczas pierwszego kierowanego lotu doszło do bezpośredniego trafienia w zakładany cel. Uzbrojenie tego typu miałoby zostać wykorzystane w aparatach klasy Shadow.

Do próby doszło jeszcze w lutym. Podczas testu nastąpiło udane oddzielenie STM Phase II od nosiciela, którym był aparat Raytheon Cobra, po czym przy pomocy systemu GPS/INS i półaktywnego lasera doszło do naprowadzenia na cel. STM Phase II wazy 13,5 funta, ma 22 cale długości i jest precyzyjną bomba grawitacyjną . W porównaniu z Phase I system jest krótszy od 2 cale oraz posiada składane lotki i skrzydła. Dzięki temu dwie sztuki mogą zostać umieszczone w powszechnie używanej w USA tubie startowej. Dzięki modułowej konstrukcji Phase II łatwiejsza ma być produkcja.

Źródło: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.