Sensor Fuzed Weapon (SFW)

Sensor Fuzed Weapon (SFW) firmy Textron to broń służąca do niszczenia celów rozproszonych na dużej powierzchni zarówno na lądzie jak i na morzu.

SFW jest odpowiedzią na problemy występujące przy użytkowaniu bomb kasetowych. W ich przypadku celność jest niewielka, a liczba niewybuchów zagrażających ludności cywilnej jest nieakceptowalna dla współczesnych standardów. System SFW może atakować zarówno cele stałe jak i poruszające się. Według zapewnień producenta skuteczność przekracza 99% (na ponad 600 wykonanych prób użycia w różnych warunkach) i została zweryfikowana podczas testów operacyjnych. Do tej pory nie odnotowano śmierci cywila w wyniku użycia systemu SFW. Jako że każdy podpocisk z zasobnika wychwytuje swój własny cel nie ma zagrożenia podobnego do klasycznych bomb kasetowych. Amunicja SFW zawiera podpociski BLU-108 oraz inteligentne głowice wyposażone w pasywny system IR i aktywny laser. Jeśli podczas opadania system nie wykrywa celu jeden z trzech systemów zabezpieczających detonuje ładunek. Stąd bierze się wzorcowe wręcz zabezpieczenie przed ofiarami wśród cywili. Pierwsze dwa systemy odpowiadają za detonację po 8 sekundach od wypuszczenia lub na pułapie 50 stóp nad ziemią. 3 system detonuje amunicję po kilku minutach od upadku na ziemię. Systemy tego typu oferowane przez firmę Textron to CBU-97 i CBU-105. System SFW o wadze 1000 funtów zawiera 10 ładunków BLU-108. Każdy zestaw BLU-108 zawiera z kolei 4 inteligentne ładunki. Jeden SFW może zaatakować cele na powierzchni ponad 120 tyś. metrów kwadratowych. Po inicjalizacji głowica smart Skeet dzięki dwukolorowemu czujnikowi IR poszukuje celu, który odpowiada zestawowi wymagań IR. Laser odpowiada za precyzyjne trafienie. Gdy cel zostanie namierzony głowica Skeet odpala Explosively Formed Penetrator (EFP), który jest zdolny do penetrowania silnie opancerzonych celów. Podczas zrzutu z dużego pułapu (preferowany jest niski), stosowany jest Wind Correction Munition Dispenser (WCMD) firmy Lockheed Martin. Po zamontowaniu zestawu WCMD system CBU-97 staje się CBU-105. Samolot by przenosić tego typu uzbrojenie musi być kompatybilny z MIL-STD-1760.

Źródło: Textron

Zdjęcia: Textron 

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii