Kategorie
Bomby

BLU-114/B „Soft-Bomb”

Bombę BLU-114/B opracowano specjalnie do niszczenia infrastruktury elektrycznej przeciwnika.

W chwili obecnej wiemy niewiele na temat jej specyfikacji i charakterystyki. Do momentu ujawnienia podczas operacji na Bałkanach świat w ogóle nie wiedział o jej istnieniu. Z zebranych dotychczas informacji wiadomo, że jest to amunicja kasetowa, która w większym zasobniku przechowuje ładunku zawierające środek paraliżujący system elektryczny poprzez wywoływanie zwarcia w instalacjach przesyłowych przeciwnika. Bomby BLU-114/B mają używać pasków grafitowych podobnych do dipoli. W związku z tym, że bomba bezpośrednio nie szkodzi sile żywej przeciwnika określana jest jako soft bomb. Podczas operacji  Allied Force bomby tego typu zrzucały maszyny F-117A Nighthawk. Efekt był piorunujący i 70% kraju pozostało bez źródła prądu. Po zdetonowaniu nad celem wypełniacz powodujący zwarcia unosi się niczym chmura z racji bardzo małych rozmiarów, które umożliwiają powolne opadanie. Po opadnięciu na transformator czy też inny element przenoszący wysokie napięcie dochodzi do zwarcia i może powstać łuk elektryczny. W wyniku tego następuje wyparowanie inicjatora zwarcia i spalenie systemu elektrycznego na który środek opadł. Podejrzewa się, że poza grafitem używane są inne środki wzmacniające przewodnictwo. Szacuje się, że koszt jednej bomby jest porównywalny z JSAW.

Źródło: fas.org

Zdjęcia: fas.org

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.