Kamow Ka-50 / Kamov Ka-50 Black Shark

Głównym zadaniem śmigłowców Kamow Ka-50 (Kamov Ka-50 Black Shark, Hokum A, Чёрная акула, Chornaya Akula)  jest wsparcie własnych sił lądowych.

Śmigłowiec dzięki przenoszonemu uzbrojeniu jest w stanie niszczyć czołgi, samoloty i siłę żywą przeciwnika zagrażającą własnym wojskom. Maszyny z założenia mają operować na pierwszej linii frontu bezpośrednio pomagając własnym oddziałom w działaniach ofensywnych jak i w defensywie. K-50 może operować o dowolnej porze roku, ale tylko w dzień. Według zapewnień producenta śmigłowiec przewyższa wszystkie dostępne na świecie maszyny pod względem uzbrojenia i systemów celowania, a prędkością wznoszenia ma przewyższać maszyny AH-64D. Dużą zaletą wiropłata jest możliwość operowania w wysokich górach oraz przy wysokich temperaturach co jest bolączką wielu śmigłowców, a jak pokazały działania w Afganistanie jest to bardzo pożądana cecha. Maszyna może również poruszać się w dowolnym kierunku. Może nawet wykonać pętlę jak i inne skomplikowane manewry w powietrzu. Podczas konstruowania śmigłowca skupiono się na zabezpieczeniu jego żywotnych systemów dublując większość z nich oraz odpowiednio zabezpieczając. Standardem w takich przypadkach są już samouszczelniające się zbiorniki paliwa i system gaśniczy.

Podstawowe dane:

Podstawowe dane:
Max. masa startowa: 10800 kg
Prędkość max.: 315 km/h
Prędkość przelotowa: 270 km/h
Prędkość podczas lotu wstecz: 90 km/h
Prędkość podczas lotu w bok: 70 km/h
Zasięg praktyczny: 545 km
Długość: 16 m
Średnica wirnika głównego: 14,5 m
Załoga: 2 ludzi
Prędkość wznoszenia: 8 m/s
Limit G: 3
Napęd: VK-2500
Uzbrojenie: działko 30mm oraz uzbrojenie przenoszone na podwieszeniach: działka 23 mm, pociski Vikhr, Vympel, rakiety S-8, S-13, Kh-25 lub zestaw bomb.

Źródło: Kamov

Zdjęcia: Kamov

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii