Kategorie
Recenzje

Günther Sengfelder – German Aircraft Landing Gear – recenzja

Książka „German Aircraft Landing Gear” opisuje podwozia używane w niemieckich samolotach wojskowych z okresu II wojny światowej.

Trzeba przyznać, że pozycja jest przeznaczona dla pasjonatów i modelarzy. Przeciętny czytelnik raczej nie znajdzie w niej nic ciekawego dla siebie. Sam muszę przyznać, że nabyłem ją okazyjnie w pakiecie z dwoma innymi książkami i gdybym miał kupić ją bez pozostałych 2 pewnie bym się na to nie zdecydował. Nie oznacza to jednak, że pozycja nie jest godna uwagi. Jej mocna stroną są dokładne schematy pochodzące w znakomitej większości wprost z instrukcji poszczególnych samolotów. Część schematów została odpowiednio poprawiona komputerowo by lepiej odzwierciedlać szczegóły (zazwyczaj wklejone są po prostu skany więc linie na  nich z natury rzeczy nie będą wykreślone idealnie). Drugim poważnym atutem są zdjęcia. One również pochodzą z instrukcji samolotów, a w zasadzie z ich konkretnych części odpowiedzialnych za opis podwozia (niemieckie instrukcje miały kilka części począwszy do ogólnych opisów, poprzez szczegółowe opisy podwozia, kadłuba, uzbrojenia itd). Wszystko to opatrzone jest odpowiednią warstwą opisowa i komentarzem. Osoba zorientowana w temacie z pewnością zaczerpnie sporo z tej książki. U mnie raczej ładnie wygląda ładnie na półce i sięgam po nią z rzadka. Polecam pasjonatom modelarzom!

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.