Franz Kurowski – Oberstleutnant Heinz Bär – recenzja

Heinz Bär to w moim przekonaniu najlepszy pilot z okresu II wojny światowej. Chciałbym tu oddzielić fakt walczenia po stronie Niemiec od jego umiejętności i osiągnięć.

Odnosił sukcesy niemal na wszystkich frontach począwszy od zachodniego, poprzez wschodni, Afrykę, walkę z 4 silnikowymi bombowcami oraz loty na Me 262. Poza tym sprawdził się jako dowódca. Wszystko to razem czyni z niego pilota kompletnego. Do legendy przeszły również jego utarczki z Marszałkiem co przypłacił degradacjami i ograniczeniem awansów i odznaczeń.
Praca Kurowskiego napisana w języku niemieckim to w zasadzie jedyne opracowanie opisujące tego pilota w takim stopniu. Książka wydana jest na papierze kredowym co poprawia jej odbiór. Po raz kolejny za minus poczytuję brak podania źródeł na których opierał się autor. Niezłym dodatkiem jest spora liczba zdjęć zamieszczonych w książce choć nie zawsze tyczą się one bezpośrednio pilota i często są luźno związane z jego dziejami. Na końcu zamieszczone jest podsumowanie przedstawiające krótką historię jego sukcesów w Luftwaffe. Pomimo wykonania ponad 1000 lotów bojowych i zaliczeniu kilku kraks przeżył wojnę, ale śmierć i tak znalazła go w samolocie podczas lotu sportową maszyną którą testował związawszy się z firmą produkcyjną. Czy warto kupić ta książkę? Trudno powiedzieć. Ja nabyłem ją okazyjnie i chyba taka opcja powinna być brana pod uwagę.