Franz Kurowski – Luftwaffe Aces – recenzja

Książka wydana przez wydawnictwo Stackpole Books w języku angielskim stanowi ciekawą pozycję, którą warto mieć na swojej półce.

Jej autorem jest znany niemiecki historyk Franz Kurowski. Pewne jego tezy w książkach dla Plaków mogą być dyskusyjne, ale dzięki tego typu opracowaniom możemy zapoznać się ze spojrzeniem historyków zza Odry.
Luftwaffe Aces to zbiór sylwetek pilotów niemieckich. Zestawienie o tyle ciekawe, że przedstawia pilotów rożnych formacji, wykonujących różne zadania. Zazwyczaj prezentowani są piloci myśliwscy, a tutaj mamy do czynienia z przedstawieniem asów lotnictwa myśliwskiego zarówno dziennego jak i nocnego, szturmowego i bombowego.
Książka ma 396 stron i jest zaopatrzona w indeks. Niestety autor i wydawca nie zdecydowali się zamieścić choćby szczątkowej bibliografii nie wspominając o przypisach co nieco obniża wartość całej pozycji. Mimo to myślę, że warto wydać 20$ na to opracowanie. Jeśli komuś nie zależy na nowej książce z łatwością można znaleźć ta pozycję na zagranicznych serwisach aukcyjnych oferowaną po kilka dolarów plus przesyłka. Taka cena jest już zdecydowanie godna polecenia.
W poszczególnych rozdziałach opisujących pilotów znajdziemy wiele cytatów sugerujących opieranie się na wspomnieniach lub wywiadach autora ze świadkami tych zdarzeń lub pilotami. Brak przypisów powoduje małą niepewność co do autentyczności tych fragmentów, ale mimo wszystko tego typu wstawki znacznie poprawiają narrację sprawiając, że pozycję czyta się z przyjemnością.
Polecam!