Kategorie
News Świat

Hummingbird- sprzęt wywiadowczy w skali mikro jest o krok!

Firma AeroVironment zaprezentowała aparat latający wielkości kolibra. Maszyna ma kształt ptaka i porusza się podobnie jak on w wyniku machania skrzydłami.

Potrafi zawisnąć w powietrzu oraz poruszać się we wszystkich kierunkach. Firma pracuje nad projektem na zlecenie agencji DARPA. Aparacik otrzymał nazwę Nano Hummingbird. Co ważne aparat może wlecieć do budynku np przez drzwi. Obraz z kamery zamontowanej na pokładzie jest nie najlepszej jakości, ale są to detale które można dopracować. Najważniejsza jest możliwość precyzyjnego lotu w każdej płaszczyźnie i możliwość swobodnego zawisu oraz startu nawet „z ręki”. W porównaniu z będącymi obecnie w użyciu aparatami Hummingbird jest mikroskopijny. Rozpiętość skrzydeł wynosi zaledwie 16 cm, a waga aparatu to 19 gram i jak podaje firma to mniej niż bateria AA. CO najważniejsze obudowa mechanizmów technicznych aparatu może być dowolnie kształtowana i dzięki temu można go upodobnić do ptaka jak to miało miejsce w egzemplarzu testowym.

Źródło: AeroVironment
Źródło: avinc

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.